מאמרים

מסגרת הלימודים כמלחציים - חלק שניבני האדם כלל וכלל אינם מודעים לנזק וללחץ המופעל על צעירים שלרגע התבלבלו (לא שבלבול הוא דבר רע באיזושהי צורה, רק אנושי) ואינם בטוחים שברצונם להמשיך או להתחיל לימודים אקדמאים בכל תחום שהוא. בחור צעיר שסיים בדיוק תיכון עלול רק לבקש לרגע בראשו לשחק עם הרעיון של ללכת ולהדריך סדנאות של הגנה עצמית ולאו דווקא ללכת בדרך של אביו ולנסות להתקבל ללימודי עריכת הדין והמשפטים להם ייעדו אותו, ואותה בקשה עלולה להיות מושתקת בין רגע תחת קולות אלימים ורועמים אחרים אשר יאמרו לו בקול שטני או אפילו עדין כקולה של אם שהוא איננו הגיוני ושעליו להיות אדם בוגר שמחובר למציאות.

מה עושים עם מצבים שכאלה? איך יכול אדם צעיר שבכלל אינו רוצה ללמוד לתואר לקבל החלטה אישיות שלו, החלטות שאינם יהיו מושפעות מלחצים המופעלים עליו מצד הוריו, מוריו ושאר אנשים אוהבים (אך בעלי אינטרס) אשר משוכנעים שהתשובה לעתיד הורוד של המועמד בידיהם או בראשם. ניסיון חיים זהו דבר אישי לגמרי והמחשבה שאחרים יודעים על האדם המסוים הינה מוטעית ואף מסוכנת.

בסופו של יום, על אדם לעמוד על שלו. לא בכדי לעורר התנגדות וזעם אצל הוריו, אלא בכדי לעורר שמחה ועניין בחייו האישיים ולהבטיח עתיד שחליו ומלא שביעות רצון. יש רעש רב שם בחוץ שחודר בקלות פנימה לעולם הפנימי, ולעיתים חשוב לזכור להביא אטמי אוזנים טובים.

חזרה לחלק ראשון